Zgłoś uwagę

Szczegóły programu

Koordynator:
Irek Grin

Europejska Noc Literatury to projekt, który na dobre zadomowił się już w świadomości wrocławian i wielbicieli literatury z całej Polski. Swoją popularność zawdzięcza nietypowej, otwartej formule, dzięki której prezentuje szerokiej publiczności twórczość współczesnych pisarzy z wielu krajów, zachęca do kontaktu z książką i różnymi kulturami, a także pokazuje, że czytanie jest modne. Projekt ten z powodzeniem realizowany jest w Europie od wielu lat, a każda z dotychczasowych edycji we Wrocławiu zgromadziła ponad dziesięć tysięcy Wrocławian i zyskała niezwykle przychylne opinie zarówno prasy, jak i uczestników. 

Projekt prezentuje jak najszerszej publiczności nieznaną dotąd twórczość współczesnych pisarzy, przede wszystkim europejskich, piszących w różnych językach i różnej stylistyce. Publiczne czytania w wykonaniu znanych osób, organizowane w niezwykłych lokalizacjach często nie kojarzonych z literaturą, pozwalają odbiorcom doświadczyć mocy prozatorskich opowieści w zupełnie nowy sposób. Uczestnicy wydarzenia mieli już okazję wysłuchać książek czytanych, między innymi, w basenie, na dziedzińcu średniowiecznego więzienia, w ogrodach i parkach, a także w kościołach czy muzeach – czy choćby w planetarium.

Doskonałe przyjęcie specjalnej edycji Europejskiej Nocy Literatury zorganizowanej 23 kwietnia 2016 z okazji przejęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO i dedykowanej w całości twórczości Williama Szekspira w 400. rocznicę jego śmierci sprawiło, że 19 czerwca 2016 odbyła się „dogrywka” projektu na zielonych terenach Wielkiej Wyspy. W 2017 roku ENL będzie częścią obchodów zakończenia kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.

Europejska Noc Literatury przygotowywana jest we współpracy z renomowanymi polskimi wydawcami – prezentowane teksty to fragmenty nowości wydawniczych, które ukazały się lub ukażą w danym roku w Polsce. Czytane książki to przede wszystkim współczesna proza europejska – od literatury litewskiej i ukraińskiej po brytyjską czy portugalską.

Sukces Nocy Literatury we Wrocławiu to niewątpliwie w dużym stopniu zasługa fantastycznych czytających, których interpretacje ambitnej prozy przyciągają tysiące czytelników. W dotychczasowych edycjach udział wzięli, między innymi: Krystyna Czubówna, Ewa Dałkowska, Magdalena Cielecka, Krystyna Janda, Dorota Segda, Maja Ostaszewska, Maria Pakulnis, Olga Tokarczuk, Mariusz Bonaszewski, Jacek Braciak, Andrzej Chyra, Jan Miodek, Eryk Lubos, L.U.C, Jan Nowicki, Jan Peszek, Maciej Stuhr, Bartłomiej Topa, Robert Więckiewicz, Michał Witkowski.

ENL 2013_plakat ENL 2014_plakat ENL 2015_plakat ENL 2016_platat ENL 2016_Dogrywka_plakat poprzednie edycje ENL (4) Czytanie M.Rusinek podczas ENL fot. Jakub Kamiński Czytanie J.Peszek podczas ENL fot. Beata Ratuszniak poprzednie edycje ENL (2) poprzednie edycje ENL (3) poprzednie edycje ENL (5) poprzednie edycje ENL (6) poprzednie edycje ENL (7) poprzednie edycje ENL (1) ENL (2) ENL (1) ENL (3) ENL (4) ENL_2016_fotorelacja (16) ENL_2016_fotorelacja (17) ENL_2016_fotorelacja (18) ENL_2016_fotorelacja (19) ENL_2016_fotorelacja (20) ENL_2016_fotorelacja (5) ENL_2016_fotorelacja (21) ENL_2016_fotorelacja (6) ENL_2016_fotorelacja (7) ENL_2016_fotorelacja (8) ENL_2016_fotorelacja (9) ENL_2016_fotorelacja (10) ENL_2016_fotorelacja (11) ENL_2016_fotorelacja (12) ENL_2016_fotorelacja (13) ENL_2016_fotorelacja (14) ENL_2016_fotorelacja (15) ENL_materiały organizatora (3) ENL_materiały organizatora (4) ENL_materiały organizatora (5) ENL_materiały organizatora (6) ENL_materiały organizatora (7) ENL_materiały organizatora (8) ENL_materiały organizatora (9) ENL_materiały organizatora (10) ENL_materiały organizatora (11) DSC_0804 ENL_materiały organizatora (1) ENL_materiały organizatora (2)

Już po raz szósty zapraszamy na wyjątkowy wieczór ze współczesną literaturą europejską. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest natura w najróżniejszych przejawach, a scenerią czytań w wykonaniu znakomitych lektorów będą podwórka, kamienice i mało znane zakamarki wrocławskiej dzielnicy Nadodrze. 

22 kwietnia 2017 zaprezentujemy twórczość 10 współczesnych autorów, których teksty interpretować będzie 10 czytających w 10 niezwykłych miejscach. Europejska Noc Literatury 2017 -– część programu Europejskiej Stolicy Kultury - uświetni zakończenie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO. Szczegółowy program i informacje o wydarzeniach towarzyszących już wkrótce! 

Niezwykły rok wyjątkowych czytań

W jednym w swoim rodzaju dla wrocławskiej kultury roku 2016 odbyły się aż dwie edycje Europejskiej Nocy Literatury. Pierwsza zorganizowana została 23 kwietnia 2016 z okazji przejęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO i dedykowana była w całości twórczości Williama Szekspira w 400. rocznicę jego śmierci. Kilkanaście tysięcy osób spacerowało tego wieczoru o centrum Wrocławia śladami słynnych dramatów brytyjskiego mistrza, a przed miejscami czytań ustawiały się długie kolejki. Tłumy co pół godziny wypełniały katedrę Marii Magdaleny, w której Magdalena Cielecka czytała Hamleta, Klub Proza ledwo mieścił słuchających Snu nocy letniej w wykonaniu Anny Radwan, a Arkadiusz Jakubik rozbawiał do łez interpretacją fragmentów Wiele hałasu o nic. Odgrywający z pasją fragmenty kilku dramatów Szekspira Mariusz Bonaszewski hipnotyzował publiczność zebraną w galerii w kamienicy Rynek 25. 

Kwietniowa edycja ENL była wyjątkowa z wielu względów – o raz pierwszy część czytań odbywała się w duetach! Entuzjastycznie przyjmowano najsłynniejszą scenę miłosną w dziejach literatury (Romeo i Julia) w wykonaniu Doroty Segdy i Jana Nowickiego, Ewa Skibińska i Bartosz Porczyk brawurowo odgrywali scenę śmierci Ofelii, a Maria Pakulnis i Janusz Chabior wprowadzali słuchaczy w mroczny świat Makbeta w gotyckich wnętrzach Muzeum Architektury.

Sukces frekwencyjny specjalnej edycji ENL (czytań wysłuchało aż 13000 osób) spowodował, że 19 czerwca w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odbyła się dodatkowa odsłona projektu – Europejska Noc Literatury. Dogrywka
. Tym razem po raz pierwszy czytania zorganizowane zostały poza ścisłym centrum Wrocławia, na zielonych terenach Wielkiej Wyspy. W zielonych zakątkach Parku Szczytnickiego Katarzyna Figura, Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz i Mirosław Baka czytali prozę wybitnych pisarzy. Park Hotel na chwilę przemienił się w pałac sułtana z czasów Imperium Osmańskiego z powieści Elif Shafak Uczeń architekta, a polana przy pomniku Friedricha Schillera w duszny od dymu papierosowego, nowojorski klub z lat ’40 z powieści Oona i Salinger Frederica Beigbedera. Gospodarzami dawnego przedszkola osiedla WUWA byli: Małgorzata Foremniak otwierająca całe wydarzenie, oraz Marcin Czarnik, który wcielił się w rolę Vandama – ostatniego prawdziwego Czecha z pełnej humoru i dystansu powieści Jaroslava Rudisza Aleja Narodowa.

W obliczu niespodziewanych i nagłych opadów deszczu dochodziło do pięknych aktów solidarności między czytelnikami i aktorami. Bartłomiej Topa w ZaZoo Bar zaprosił wszystkich pod swoją zadaszoną scenę, aby ramie przy ramieniu dokończyć fragment książki Pera Pettersona Nie zgadzam się. Czytelnicy spontanicznie oferowali swoje płaszcze i kurtki Katarzynie Figurze, która na czytanie stawiła się w letniej sukience. Wbrew pogodowej aurze, z każdym kolejnym czytaniem słuchaczy było coraz więcej. Apogeum nastąpiło przy Hali Stulecia. Przybyły tłumy, aby posłuchać interpretacji prozy Stefana Hertmansa Wojna i terpentyna w wykonaniu Roberta Więckiewicza. Jednak to duet Krystyna JandaMaciej Stuhr ostatecznie przypieczętował artystyczny i frekwencyjny sukces Dogrywki Europejskiej Nocy Literatury fenomenalnym literackim stand-upowym show na podstawie Wchodzi koń do baru Dawida Grosmana.

Swoistą „kropką nad i” literackiego roku było wspólne czytanie aktorów i czytelników podczas Słuchowiska zorganizowanego 18 grudnia 2016 w Hali Stulecia. Małgorzata Foremniak, Arkadiusz Jakubik i Robert Więckiewicz czytali tego popołudnia opowiadania Sławomira Mrożka, a ponad 2500 zgromadzonych widzów wcieliło się w rolę chóru komentatorów. Rok 2016 zdecydowanie dowiódł, że we Wrocławiu czyta się (głośno) najwięcej – i najliczniej!

Dziękujemy!
 

Katarzyna Janusik – koordynatorka merytoryczna projektu: katarzyna.janusik@wroclaw2016.pl
Romana Roszak – koordynatorka produkcyjna projektu: romana.roszak@wroclaw2016.pl

 

Partnerzy i sponsorzy

Dzięki nim to wszystko jest możliwe!

Ładowanie...
Ładowanie...

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail